Music Meeting - Dobczyckie zaduszki muzyczne. Koncert HATBREAKERS I NEW BONE

2012-11-03

Fot. Konrad Obidziński

Stowarzyszenie KAT Dobczyce (Kreatywni Aktywni Twórczy) zaprasza na koncert Music Meeting: Dobczyckie zaduszki muzyczne, w ramach którego zagrają zespoły:

Hatbreakers oraz New Bone.

Koncert odbędzie się 3 listopada o godz. 19. w auli widowiskowej RCOS (Regionalnego Centrum Oświatowo – Sportowego) w Dobczycach ul. Szkolna 43.

Bilety: przedsprzedaż 15 zł, w dniu koncertu 20 zł

Bilety można nabyć w:

Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach, ul. Szkolna 43,

„Ruchu” u pana Juszczaka (wejście na Mały Rynek) lub

punkcie„Studio Grafiki”, ul. Mostowa 16 (w markecie „Jan”).

Hatbreakers -  zespół soulowy założony przez Pawła Bergela w 2010. Zespół poszukuje nowych brzmień, a także wyzwala energię bez pomocy bitów i decybeli.

Pomysł na Hatbreakers zrodził się w głowie Pawła w efekcie fascynacji soulem lat 70-tych oraz współczesnymi, choć mało znanymi w Polsce, artystami (takimi jak Raul Midon i John Legend). Do współpracy zaprosił Andrzeja, z którym wielokrotnie współtworzył różne projekty muzyczne. Pierwotnie miał to być duet – wokal i surowy akompaniament gitary akustycznej. Jednak dość szybko w muzykach odezwała się tęsknota za nieco pełniejszym brzmieniem. Okazało się, że brakującym ogniwem jest instrument dęty. Tak pojawił się saksofonista Sebastian i pchnął HATBREAKERS na głębszą wodę. Trio zaczęło koncertować w pubach i na imprezach zamkniętych. W 2011 r. dało kilkadziesiąt występów, szukając jednocześnie pomysłu na nagranie własnych piosenek. Ideę oryginalnie brzmiącej sekcji rytmicznej spełnili dwaj muzycy: basista Władek i perkusjonalista Mateusz. Obecnie zespół jest kwintetem, a nowi członkowie stanowią siłę napędową tak na koncertach, jak i w studio.
Nazwa zespołu to neologizm wymyślony przez Pawła, który niewątpliwie i konsekwentnie od lat jest wielkim fanem czapek. Oryginalnie brzmiąca nazwa, która łączy w sobie kilka znaczeń oraz fakt jej nieobecności w sieci :) skłoniły nas do takiego wyboru.

New Bone - zespół jazzowy uformowany przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie w 1996r. Początkowo inspiracją dla muzyków New Bone była muzyka Wayne Shortera, Milesa Davisa czy Horace Silvera.Przełomowym momentem w karierze zespołu było nagranie debiutanckiej płyty „Something for now” w 2004 roku dla wytwórni Gowi Records, na której znalazły się autorskie kompozycje lidera zespołu Tomasza Kudyka. Płyta została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. Od tego momentu zespół zaczął występować w najważniejszych miejscach dla polskiej sceny jazzowej.

W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”, ale przyniosła nowe spojrzenie na grę zespołową oraz interakcje między muzykami. Wpływ na to miały niewątpliwie zmiany personalne, które miały miejsce w zespole – do New Bone dołączyli pianista Paweł Kaczmarczyk oraz perkusista Arek Skolik.

W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok), nagraną z gościnnym udziałem Tomasza Grzegorskiego na saksofonie tenorowym i Jana Pilcha na instrumentach perkusyjnych. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.

Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach w Polsce, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez... (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009) czy JVC Jazz Festival (Legionowo 2005).

Gościnie, w Dobczycach, z zespołem New Bone, na instrumentach perkusyjnych wystąpi Jan Pilch, prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”