Koncert "Różne oblicza miłości w ariach operowych i pieśniach"

2020-03-01

MGOKiS Dobczyce serdecznie zaprasza miłośników muzyki klasycznej na koncert „Różne oblicza miłości w ariach operowych i pieśniach”. Na scenie wystąpi znakomity duet: pochodzący z Dobczyc tenor - Konrad Cygal oraz pianistka – Aleksandra Dobrescu.

Koncert odbędzie się 1 marca 2020 roku, o godzinie 17:00 w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach, ul. Szkolna 43. Bilety w cenie 20 zł, do nabycia w dniu koncertu, od godziny 16:30.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami artystów:
Tenor Konrad Artur Cygal rozpoczął edukację muzyczną w klasie gitary klasycznej w Szkole Muzycznej I Stopnia w Myślenicach, natomiast naukę śpiewu klasycznego w Szkole Muzycznej II Stopnia im. Żeleńskiego w Krakowie pod kierunkiem dr Macieja Gallasa. Następnie uczęszczał do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł licencjata i magistra sztuki w zakresie śpiewu solowego, pieśni artystycznych i oratorium u prof. dr hab. inż. Feliksa Widery. W 2019 roku ukończył studia w zakresie Teatru Muzycznego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Austrii w klasie Kammersängerin Joanny Borowskiej-Isser, solistki Wiedeńskiej Staatsoper.

Podczas studiów zadebiutował w Privatoper Berlin w 2014 roku jako Hermann w Die Heimkehr aus der Fremde F. Mendelssohna-Bartholdy oraz jako Namarand w Der Trank der Unsterblichkeit E.T.A. Hoffmanna w 2015 r. Cygal kontynuował karierę jako solista koncertowy w Krakowie, Berlinie i Brogliano we Włoszech w ramach Festivalo Biblico. Co więcej, w 2016 roku współpracował z berlińską orkiestrą kameralną Das Kammerorchester.

W 2017 roku uczestniczył w prestiżowym studiu operowym American Institute of Musical Studies. Zaśpiewał także tytułową rolę w niemieckiej premierze opery Amorys N. Richtera, a następnie zadebiutował jako Officer w Der Diktator E. Krenek w Privatoper Berlin. W 2018 r. Konrad Cygal uzyskał pełne stypendium Accademia Belcanto w Grazu. Wykonywał między innymi partie Bursche w Der Silbersee (K. Weil), L'Aumonier w Dialogues des Carmélites (F. Poulenc) i Sigismund w Im weißen Rössl (R. Benatzky). W 2018 roku zadebiutował w roli studenta w pierwszej austriackiej premierze opery Achtung, Aufnahme! (W. Grosz) w ORF Radiokulturhaus w Wiedniu. Współpracował z dyrygentami takimi jak Andreas Stoehr, Frank Cramer, Lukas Beikircher, Francesco Bottigliero,
Tadeusz Serafin i Dirk Kaftan.

Urodzona w 1993 roku w Bukareszcie (Rumunia) Alexandra Dobrescu rozpoczęła grę na fortepianie w wieku 6 lat. Ukończyła “Dinu Lipatti” National Music College (Bukareszt), gdzie brała lekcje u takich pianistów jak Lucia Teodorescu czy Alma Peter Apostoleanu.

Dobrescu aktualnie uczęszcza na Uniwersytet Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Graz w klasie Sergio de Simone, a wcześniej prof. Otto Niederdofera. Przez lata Alexandra Dobrescu prowadziła bardzo różnorodną działalność koncertową, dając recitale we wszystkich najważniejszych miejscach w swoim kraju. Jest także laureatką ponad 40 konkursów krajowych i międzynarodowych. W Rumunii brała udział w kursach mistrzowskich z wybitnymi nauczycielami gry na fortepianie z Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu (Austria). Potem kontynuowała studia na tym uniwersytecie w latach 2012–2014.

Alexandra Dobrescu występowała w Romanian Athenaeum, w pałacu Cantacuzino, Teatrul Act, gmachu rumuńskiego Parlamentu. Została także zaproszona do występów we wszystkich stacjach metra w Bukareszcie w celu promowania muzyki klasycznej oraz występowała na festiwalu „George Enescu”. Występowała także w Sali Wiedeńskiej w Salzburgu, na Uniwersytecie Anton Bruckner w Linzu, a także w Niemczech, w Hamburgu. W 2013 roku odbyła recital w słynnym zamku „Schloss Frohnburg” w Salzburgu.

Brała udział w licznych kursach mistrzowskich gry na fortepianie u Jacquesa Rouviera, Marietty Orlow, Tunde Kurucz, Imre Rohmann, Viniciu Moroianu, Jana Philipa Schulze, Eduarda Kunza i Justina Opreana. W 2013 roku ukończyła z wyróżnieniem kurs „Exploring the Beethoven pianoSonatas” w „Curtis” Institute America.

plakat promujący wydarzenie