Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych

Rodzaj dofinansowania: 

  • PROW 2007-2013
  • PROW - Małe Projekty

Okres finansowania: 

  • 2007-2013

Stan realizacji: 

zakończone inwestycje

Rok zakończenia inwestycji: 

2014
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych

„Wyginam śmiało ciało, a wcześniej się nie dało” - pokaz akrobatyczno-gimnastyczny z udziałem utytułowanych sportowców

Blisko 80 gimnastyków wyginało śmiało ciało podczas pokazu akrobatyczno-gimnastycznego w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach 26 listopada 2014 roku. Pokaz był podsumowaniem projektu realizowanego od sierpnia 2014 roku przez gminę Dobczyce pt.: „Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych”. Uczestniczyło w nim 36 dzieci z terenu gminy Dobczyce w trzech grupach wiekowych od 6-8, 9-11 i 12-15 lat.

Pokaz był nie tylko podsumowaniem umiejętności, które nabyły dzieci w tym czasie, ale miał też pokazać uczniom, jakie efekty daje wyczynowe trenowanie gimnastyki. Pokazane zostały wszystkie cztery dziedziny gimnastyki sportowej. Zaprezentowane zostały: aerobik gimnastyczny, gimnastyka sportowa, artystyczna i akrobatyczna. Było to możliwe za sprawą zawodników Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Krakowa, którzy przyjęli zaproszenie i przyjechali do Dobczyc.

Na początku uczestnicy pokazu zaprezentowali się widowni na płycie boiska przemaszerowując w rytm Samby de Dobczyce (utworu muzycznego zaśpiewanego przez uczniów Szkoły Muzycznej w Dobczycach). Na czele grupy szły dziewczyny z grupy tanecznej, której opiekunem jest nauczycielka wuefu w gimnazjum w Dobczycach - Lucyna Sikora. Dzieci z klasy gimnastycznej I e ze Szkoły Podstawowej w Dobczycach, której wychowawcami są Katarzyna Matoga i Piotr Skóra pokazały elementy rozgrzewki gimnastycznej. Dzieci i młodzież uczestnicząca w projekcie dała popis umiejętności zdobytych podczas czteromiesięcznych zajęć. Zdumienie malowało się na twarzy widzów i zaskoczenie jak dużo dzieci zdążyły się nauczyć. Przewroty w tył i w przód, szpagaty, odmyki i wymyki, stanie na rękach i głowie oraz salta i przewroty wykonane na przyrządach zakupionych w ramach projektu m.in. na ścieżce trampolinowej to tylko niektóre ćwiczenia, które pokazano w trakcie pokazu.

Aerobik sportowy, to dyscyplina łącząca taniec i umiejętności gimnastyczne. Charakterystyczne cechy tej dyscypliny to: dynamiczna muzyka, a co za tym idzie, szybka i zróżnicowana choreografia taneczna oraz elementy z grup trudności, tj. skoki, szpagaty, siła statyczna i dynamiczna. Pokaz aerobiku sportowego oglądaliśmy w wykonaniu Pauliny Kostaś i Marka Dudka, zawodników UKS "Korona" w Krakowie, których opiekunem i trenerem jest dr Dorota Dudek z AWF Kraków. Jest to pierwsza para w kategorii cadet, która reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata rozgrywanych wg przepisów Międzynarodowej Federacji Aerobiku Sportowego i Fitness.

Duże owacje zebrały najmłodsze zawodniczki gimnastyki artystycznej Zuzia Fornalik i Agatka Szyrszeń, które trenują pod okiem Samanty Gawor. Poza tym na hali sportowej pokazały się również Julia Nawalaniec, tegoroczna finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Magdalena Karcz, dobrze rokująca artystka, Gabriela Łapa, brązowa medalistka MP w zbiorówce i Janina Sidorik, Mistrzyni Ukrainy 2013, która obecnie wstąpiła w szeregi PTG "Sokół" Kraków. Grupa ta prowadzona jest przez trenerkę Katarzynę Strychalską. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam akrobatki: Dominika Witkowska, Karolina Szczepanik i Gloria Zacharska oraz Kinga Rządek, Oliwia Sulik i Julia Komorowska - finalistki Ogólnopolskich Młodych Talentów, które zaprezentowały układy na planszy w trójce żeńskiej. Trenerkami akrobatek są siostry: Karolina Kuś i Paulina Banaś.
Niebywale trudne elementy na ścieżce pokazały akrobatki: Zuzanna Paluch (Mistrzyni Polski Juniorów), Agnieszka Bałko (aktualna Mistrzyni Polski wykonująca najtrudniejszy element) oraz Dorota Bałko (wraz z siostrą Agnieszką medalistki Mistrzostw Europy), Kamila Kędzior (wieloletnia kadrowiczka, Mistrzyni Polski Juniorów), które trenują pod okiem Jacka Czerniaka. Gwiazdą pokazu był Jakub Piwowarski - wielokrotny Mistrz Polski (ćwiczenia wolne i skok), reprezentant kadry narodowej Polski, uczestnik tegorocznych Mistrzostw Świata w Chinach, który pokazał trudne i wymagające wiele wysiłku elementy na przyrządach gimnastycznych.

Pokaz poprowadził Piotr Skóra – trener II klasy gimnastyki sportowej, pod okiem którego dzieci realizowały projekt gimnastyczny w Dobczycach. Okazał się nie tylko świetnym trenerem, ale również doskonałym konferansjerem, który ciekawie opowiadał o tym, co dzieje się na płycie boiska. Jak mówiła nam jedna z mam, której dzieci uczestniczyły w projekcie, było to widowisko przygotowane z rozmachem, z żywiołową muzyką, wartką akcją i akrobacjami niemalże cyrkowymi.

Projekt realizowała gmina Dobczyce. Pomysłodawczyniami, ale również koordynatorkami projektu były Magdalena Gaweł i Joanna Braś, które z własnej inicjatywy, przy współpracy z Piotrem Skórą przygotowały wniosek o dotację unijną, czuwały nad organizacją i  przebiegiem zajęć oraz nad przygotowaniem pokazu.

Serdecznie dziękujemy prezesowi PTG Sokół z Krakowa Konradowi Firlejowi za przychylność i uświetnienie naszego pokazu występami akrobatów i gimnastyków oraz udostępnienie dodatkowego sprzętu. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy dbali o to, by dzieci były na zajęciach, dzieciom za dyscyplinę i determinację, dyrektor Szkoły Muzycznej w Dobczycach za użyczenie podkładu muzycznego Samba de Dobczyce oraz Pawłowi Stożkowi za pomoc i wykonanie profesjonalnych zdjęć podczas pokazu. Dziękujemy również dyrektorowi MGOKiS Dobczyce, który bezpłatnie udostępnił salę zarówno na czas pokazu, jak i na zajęcia, pracownikom MGOKiS, szczególnie Mariuszowi Grzybkowi, Maciejowi Krzysztoforskiemu i Stanisławowi Kalembie za pomoc techniczną oraz Łukaszowi Piwowarskiemu za obsługę nagłośnienia.

Reportaż z pokazu gimnastycznego w Dobczycach

 

Obejrzyj film

„Wyginam śmiało ciało, a wcześniej się nie dało” Pokaz akrobatyczno-gimnastyczny z udziałem utytułowanych sportowców

Urząd Gminy i Miasta Dobczyce zaprasza na pokaz akrobatyczno-gimnastyczny, który odbędzie się 26 listopada 2014 roku o godzinie 10:00 w hali sportowej Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach. Pokaz ten ma być promocją tej dyscypliny sportu na terenie LGD Turystyczna Podkowa.

Podczas pokazu zaprezentuje się 36 dzieci uczestniczących od sierpnia w zajęciach z gimnastyki sportowej w ramach realizowanego przez gminę projektu pt. "Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych". Są świetnym przykładem tego, że ćwiczenia z gimnastyki sportowej dają ogromne rezultaty. Po raz pierwszy zobaczymy także uczniów klasy pierwszej gimnastycznej, utworzonej w Szkole Podstawowej w Dobczycach. Zaprosiliśmy także do Dobczyc utytułowanych gimnastyków i akrobatów z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z Krakowa. Gościem specjalnym będzie Jakub Piwowarski - gimnastyk z Dobczyc, zawodnik AZS AWF Kraków, reprezentant Polski podczas tegorocznych Mistrzostwa Świata w Chinach. Całość poprowadzi trener gimnastyki sportowej II stopnia, nauczyciel w klasie gimnastycznej SP w Dobczycach - Piotr Skóra. Zapraszamy dyrektorów, nauczycieli i uczniów z gminy Dobczyce oraz ze szkół należących do Turystycznej Podkowy, z gmin Siepraw, Wiśniowa, Raciechowice i Pcim.

Rosną  przyszli gimnastycy sportowi

36 dzieci uczestniczy w projekcie gimnastyki sportowej, prowadzonym przez Urząd Gminy i Miasta Dobczyce. Dzieci ćwiczą w trzech grupach wiekowych od 6 do 8 lat, od 9 do 11, od 12 do 15 lat.

Projekt rozpoczął się 29 lipca od obozu kondycyjnego, który prowadzony był przez dwóch wykwalifikowanych instruktorów gimnastyki sportowej Piotra Skóry i Jacka Czerniaka. Obydwaj trenerzy ukończyli stacjonarnie Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i posiadają dyplom trenera II klasy w gimnastyce sportowej. Należą również do kadry Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie. Prowadzili oni zajęcia podczas pięciodniowego obozu kondycyjnego przez 5 godzin dziennie. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Odbywały się one na hali sportowej RCOS, siłowni plenerowej i placu zabaw, a także na basenie w Wieliczce. Obóz był sprawdzianem dla uczestników zajęć, sprawdzianem kondycji fizycznej, samozaparcia, samodyscypliny sportowej oraz hartu ducha. Wszyscy wytrwali dzielnie, choć poprzeczka postawiona była wysoko. Obóz dał dzieciom wiele satysfakcji. Nieraz pokonywały ból mięśni. Trudy rekompensowały jednak miła, wakacyjna atmosfera stworzona przez trenerów, serdeczność i koleżeńskość, która panowała na zajęciach. W ramach projektu został zakupiony profesjonalny sprzęt do gimnastyki sportowej: 6-metrowa ścieżka trampolinowa, mini trampolina, materace i mata gimnastyczna.

Gimnastyka sportowa, szczególnie w wieku wczesnoszkolnym jest bardzo potrzebna i ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jest wręcz zalecana przez lekarzy i rehabilitantów. Zapobiega powstawaniu wad postawy, wzmacnia kręgosłup, a także pozwala na kontrolę nad swoim ciałem. Systematyczna gimnastyka zwiększa elastyczność ciała i tym samy sprawność i wytrzymałość fizyczną.

- Cieszę się, że moje dziecko uczestniczy w tym projekcie – mówi tata Gabrysi. Te zajęcia są doskonałą alternatywą dla spędzania czasu przy komputerze, czy telewizorze. Najważniejsze, że moja córka jest zadowolona i z niecierpliwością czeka na kolejne zajęcia.

Projekt gimnastyki sportowej, realizowany jest przez Urząd Gminy i Miasta Dobczyce w ramach projektu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, operacja pt. „Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt. Potrwa do końca listopada 2014 roku.

Koordynatorki projektu: Magdalena Gaweł, Joanna Braś

Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Organizacja zajęć z gimnastyki sportowej, obozu kondycyjnego dla dzieci i młodzieży obszaru LGD Turystyczna Podkowa i pokazu gimnastycznego oraz zakup urządzeń gimnastycznych
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014
Pokaz gimnastyczny w Dobczycach 2014