Zaproszenie na spotkanie z dr. Pawłem Figlewiczem pt. Życie codzienne mieszkańców Dobczyckiego powiatu sądowego

2023-12-01

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z dr. Pawłem Figlewiczem pt. "Życie codzienne mieszkańców dobczyckiego powiatu sądowego". Wydarzenie odbędzie się 1 grudnia 2023 roku o godzinie 17:30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach.

Pochodzący z Dobczyc Paweł Figlewicz, badacz historii miasta, autor monografii o jego dziejach, obronił pracę doktorską “Miasto Dobczyce i jego wiejskie otoczenie w latach 1918-1945”. Publiczna obrona pracy doktorskiej Pawła Figlewicza odbyła się 6 października 2023 roku. Rozpiętość terytorialna rozprawy obejmuje Dobczyce i 44 okoliczne miejscowości (dzisiejsze gminy Gdów, Raciechowice i Wiśniowa). Zakres czasowy pracy zawiera dzieje miasta i jego wiejskiego otoczenia od roku 1918 do 1945. Praca liczy 528 stron (zawiera 110 tabel, 3 wykresy i 9 aneksów). Powstała dzięki badaniu i wykorzystaniu przez autora 276 źródeł archiwalnych drukowanych oraz 231 opracowań. Promotorem rozprawy doktorskiej był ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, a recenzentami: dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK i dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ.

Praca doktorska Pawła Figlewicza zawiera analizę funkcjonowania społeczności Dobczyc i okolicznych wsi tworzących dobczycki powiat (okręg) sądowy. Autor ukazał zmiany terytorialne i demograficzne, a także życie gospodarcze, kulturalne, polityczne i społeczne we wskazanym okresie. Praca opisuje też współistnienie społeczności wyznających dwie różne religie – Żydów i katolików. Ważną częścią pracy jest również analiza okresu okupacji hitlerowskiej oraz pokazanie zmian demograficznych i strat w infrastrukturze spowodowanych działaniami wojennym.

Źródło: DPI

szara fotografia dużej grupy mieszkańców obok budynków