Zaproszenie na Festiwal Modelarski im. KMDR Bogumiła Nowotnego

od 2023-07-01 do 2023-07-02

ŚWIĘTO FLOTYLLI PIŃSKIEJ I FESTIWAL MODELARSKI W DOBCZYCACH

W pierwszy weekend lipca, w sobotę i niedzielę 1-2 lipca, w Dobczycach odbędzie się kolejna edycja Święta Flotylli Pińskiej organizowanej przez stowarzyszenie Konstruktorzy Marzeń. W tym roku do grupy organizatorów dołącza również stowarzyszenie Tkink Ville - Miasto pomysłów.

Wydarzenie będzie się składać z szeregu atrakcji. Główną atrakcją będzie konkurs modelarski z wystawami nawiązującymi do okresu II RP oraz prelekcjami historycznymi nt. Flotylli Pińskiej, broniącej polsko-rosyjskiej granicy wzdłuż Prypeci, Bugu i Wisły.

W oba dni, od zapory w Dobczycach do Gdowa, planowane są też spływy kajakowe Rabą z flagami i nazwami jednostek Flotylli. Planowane godziny to: 10:00, 14:00 i 18:00. Zależnie od sytuacji hydrologicznej możliwe będzie spuszczenie większej ilości wody z zalewu Dobczyckiego dzięki wsparciu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

W tych godzinach można też przejechać się rowerem wzdłuż trasy spływu, przejść Nordic Walking z flagami Polski lub wziąć udział w mini spływie modeli okrętów, bilardzie marynarskim, warsztatach projektowania i druku 3D modeli statków oraz sklejaniu modeli Flotylli Pińskiej.

W 2024 roku planowane jest też upamiętnienie Flotylli Pińskiej podczas podobnych wydarzeń wzdłuż Bugu na granicy polsko-ukraińskiej. W kolejnych latach przez jej historyczne trasy do Pińska dla pielęgnowania współpracy kulturalnej i turystycznej Polski z Ukrainą i Białorusią oraz nawiązując do naszej historii i idei wspólnej Rzeczypospolitej.

Czym była Flotylla Pińska?

Flotylla Pińska funkcjonowała w okresie międzywojennym na rzece Pinie w mieście Pińsk (dziś tereny Białorusi), powstała tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i brała udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Plakat o festiwalu modelarskim. Plakat jest w kolorze niebiesko- białym. Na plakacie znajdują się różnorodne grafiki