Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury przyznane

Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury przyznane
W Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach miało wczoraj miejsce wręczenie Nagród Burmistrza w dziedzinie kultury. Celem wydarzenia było wyróżnienie osób, których praca, zaangażowanie i dokonania wpływają na rozwój kultury w Gminie Dobczyce i jej promocję.
 
Wśród tegorocznych laureatów nagrody w dziedzinie kultury nie brakuje animatorów życia kulturalnego, osób działających na rzecz pielęgnowania tradycji i lokalnego dziedzictwa czy osób mogących poszczycić się szczególnymi osiągnięciami. Nagrodzone zostały osoby i zespoły, które swoją działalnością promują Gminę Dobczyce w kraju, a niejednokrotnie także poza jego granicami. Tegoroczni laureaci to osoby nietuzinkowe, pracowite i utalentowane. Nagroda Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce jest uhonorowaniem ich wieloletniej pracy na rzecz rozwoju kultury.
 
Uroczystego wręczenia Nagród dokonali: burmistrz Tomasz Suś wraz z zastępcą Edytą Podmokły oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska wspólnie z wiceprzewodniczącym Markiem Kaczorem.
Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w roku 2022 otrzymali:
  • Zespół Taneczny INTOX
Zespół Intox działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach w tym roku obchodził Jubileusz 15-lecia istnienia. Obecnie liczy 50 tancerek w wieku 5-15 lat, które trenują pod okiem Pani Kingi Żak i Julii Żak. Zespół ma za sobą setki występów i udział w licznych konkursach. Intox może pochwalić się sukcesami zarówno na poziomie lokalnym, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim. Tylko w tym roku zespół otrzymał m.in. nominację do Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie Koźlu oraz czterokrotnie stanął na podium podczas Mistrzostw Mażoretek Polski południowo-wschodniej.
  • Maria Dudzik
Mieszkanka Kornatki, od najmłodszych lat aktywnie uczestnicząca w życiu kulturalnym i społecznym tej miejscowości. Związana ze sceną teatru amatorskiego w Kornatce oraz działalnością Stowarzyszenia „Gościniec”. Dotychczas zagrała w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, uczestniczyła przy organizacji wielu uroczystości kulturalnych, układała i pisała scenariusze. Jest autorką tekstów w wydanej w 2018 roku publikacji „…swego nie znacie”.
  • Antoni Marek Dyrcz
Autor wielu tekstów i przyśpiewek dożynkowych, a także tekstów w wydanej w 2018 roku publikacji „…swego nie znacie”, w tym własnego wiersza „Co słonko widziało” promującego Kornatkę. Związany ze sceną teatru amatorskiego w Kornatce, wniósł bezcenny wkład w rozwój i pielęgnowanie tradycji wśród kolejnych pokoleń Kornatki. Ma za sobą kilkadziesiąt ról teatralnych w przedstawieniach, skeczach czy biesiadach. W latach 80-tych aktywnie działający w Klubie Rolnik prowadzącym działalność kulturalną.
  • Włodzimierz Piwowarski
„Nadworny” malarz z Kornatki, autor dekoracji i aranżacji scenicznych do przygotowywanych przedstawień, biesiad i skeczy. Od wielu lat związany z teatrem amatorskim, jako aktor i scenograf. W latach 80-tych aktywnie działający w Klubie Rolnik prowadzącym działalność kulturalną. Piewca uroków malowniczej Kornatki w malarstwie.
  • Ewa Policht
Ewa jest uczennicą drugiej klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie klarnetu prof. Tomasza Polaka. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2013 r. w Szkole Muzycznej I st. w Dobczycach. Już jako uczennica tej szkoły brała udział w licznych konkursach, z sukcesami reprezentując Gminę Dobczyce w skali ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Ewa jest trzykrotną stypendystką Regionalnego Programu Stypendialnego Województwa Małopolskiego oraz stypendystką Małopolskiego Stypendium im. Św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji.
  • Magdalena Sokołowska-Gawrońska
Aktorka teatralna i filmowa, od ponad 20 lat aktywnie działa na rzecz rozwoju i propagowania przedsięwzięć i edukacji kulturalnej w gminie Dobczyce. Zaangażowana w reaktywację amatorskiego teatru w Dobczycach. W 2021 roku na dobczyckiej scenie wystawiona została premierowa sztuka – „Zemsta”, której była reżyserką. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a teatr pod kierownictwem Pani Magdaleny zagościł w kolejnych miejscowościach. Swoją działalnością i zaangażowaniem nieprzerwanie promuje Gminę Dobczyce.
  • Paweł Piwowarczyk
Od 2012 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach, stypendysta Ministra Dziedzictwa i Kultury Narodowej, Małopolski Bibliotekarz Roku, a także zdobywca wysokiego 2. miejsca w ogólnopolskim etapie Bibliotekarz Roku. Założyciel Klubu Kulturalnego Kibica i inicjator powstania grupy Rozbiegane Dobczyce. Realizator wielu nietuzinkowych projektów łączących kulturę i sport. Zaangażowany w promocję zawodu bibliotekarza, a także dobczyckiej biblioteki i miasta Dobczyce na skalę ogólnopolską.
Nagrodą Burmistrza w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali także członkowie kapeli podwórkowej „Werdebusy Dobczyckie”. Trzech tegorocznych laureatów nieprzerwanie kontynuuje dzieło śp. Józefa Płonki i śp. Stanisława Żuławińskiego, kultywując muzyczną tradycję jednej z najstarszych kapel tego typu w Polsce.
  • Stefan Kopera
Związany z kapelą podwórkową „Werdebusy Dobczyckie” od początku istnienia. Jest konstruktorem wielu szopek i kukiełek, współautorem Szopy, z którą od początku istnienia zespół kolęduje. W okresie świątecznym wciela się w rolę Pastucha. Oprócz rękodzieła związanego z szopkarstwem tworzy rzeźby figur bożonarodzeniowych, koników, wykonał podobizny wszystkich członków kapeli Podwórkowej „Werdebusy Dobczyckie”.
  • Władysław Skóra
Od 1992 roku związany z Kapelą Werdebusy. W szkole podstawowej uczył się grać na mandolinie, później w liceum gry na gitarze. W sezonie zimowym działając w „Szopce z Lalkami” wciela się w rolę Anioła. W latach 90. minionego wieku należał do chóru męskiego w Dobczycach prowadzonego przez mgr Kazimierza Zglinickiego, śpiewając w grupie tenorów. W kapeli śpiewa oraz gra na bonjo mandolinowym.
  • Józef Wach
Do Werdebusów wstąpił na początku lat 2000. Jego wokal oraz umiejętność gry na harmonijce ustnej znacznie wzmocniły skład kapeli. Jako młody chłopiec przysłuchiwał się grze swojego dziadka – który był skrzypkiem – próbował tworzyć akompaniament na harmonijce. Potrafi zagrać na tym instrumencie każdą usłyszaną melodię. W sezonie zimowym działa w grupie „Szopka z Lalkami”, wcielając się w rolę Pastucha.
 
Uroczystość wręczenia Nagród uświetnił występ Zespołu Tanecznego INTOX oraz muzyczna uczta w wykonaniu wokalistek Sekcji Wokalnej MGOKiS Dobczyce: Małgorzaty Stalmach, Oliwii Kwiecień oraz Dagmary Braś.
 
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatom!