Komunikat Burmistrza w sprawie sytuacji na oczyszczalni ścieków w Dobczycach

oczyszczanie ścieków na oczyszczalni w DobczycachJak już informowaliśmy, 19.05.2017 r. w wyniku dopływu bardzo dużych ładunków zanieczyszczeń, nastąpiło obumarcie biocenozy osadu czynnego, tym samym zatrzymanie procesu oczyszczania.

Natychmiast rozpoczęto szczepienie żywym osadem dowożonym z oczyszczalni w Myślenicach w celu utrzymania ciągłości pracy oczyszczalni przynajmniej w jednym z dwóch reaktorów. Cel ten został osiągnięty. Część mechaniczna oczyszczalni pracowała bez zastrzeżeń. W reaktorze nr II, nie udało się utrzymać osadu czynnego. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, który podjął kontrolę.

Równolegle podjęte zostały działania zmierzające do zidentyfikowania źródeł niedozwolonych zanieczyszczeń i zatrzymania ich zrzutu do oczyszczalni. Działania te objęły między innymi zakłady w strefie przemysłowej, przewoźników dostarczających ścieki oraz inne podmioty. Okresowo wstrzymywano odbiór ścieków dostarczanych wozami asenizacyjnymi.

Dokonano poboru próbek ścieków z zakładów funkcjonujących w strefie przemysłowej i przekazano je do akredytowanego laboratorium. Analiza próbek odpływu z oczyszczalni do Raby, wykonana 23.05., wykazała przekroczenia CHZT, BZT5, zawiesiny ogólnej, Azotu i Fosforu.

Gmina podjęła współpracę z ekspertami z zakresu technologii oczyszczania ścieków i rozpoczęto proces odbudowy biocenozy osadu. Jest to proces długotrwały i jeszcze się nie zakończył.
Wyniki badania próbek pobranych 11.07. wskazują, że postępuje proces odbudowy sprawności oczyszczalni.

W związku z faktem, że w sposób bezpośredni nie udało się w wyniku kontroli sieci, wykryć źródła zanieczyszczenia, skierowano pismo do Policji o podjęcie stosownych czynności wyjaśniających.

Wystosowano pisma do największych zakładów w strefie przemysłowej z prośbą o informację czy w okresie od 15.05. do 31.05.2017r. prowadzili prace, które mogły spowodować zrzut ścieków zaburzających pracę oczyszczalni. Uzyskano odpowiedzi negatywne (pisma od zakładów)
Wystosowano korespondencję do przewoźników ścieków, przypominającą o obowiązku przestrzegania umowy i prawidłowego raportowania miejsca odbioru ścieków.
Dokonano kontroli przewoźników dostarczających ścieki do oczyszczalni.

Wykonano szczegółową analizę pracy oczyszczalni, w tym stanu osadu czynnego, między innymi w celu dobrania specyficznego, dedykowanego koagulantu do wytrącenia osadu z reaktora I. Koagulant został dobrany i jest stosowany, co umożliwia utylizację osadu.

Wystosowano kolejne pisma do zakładów ze strefy przemysłowej informujące o sytuacji na oczyszczalni ścieków i wzywające do zachowania pełnej dyscypliny w zakresie parametrów zrzucanych ścieków. Dodatkowo odbyły się spotkania robocze i kontrole w zakładach.

Działaniami zabezpieczającymi przed podobnym zdarzeniem w przyszłości są:

a/ zwiększone kontrole dostawców ścieków (klientów) oraz sieci kanalizacyjnej,
b/ natychmiastowe karanie, w tym blokowanie możliwości zrzutu ścieków dla dostawców przekraczających określone w prawie i w umowach normy,
c/ zatrudnienie eksperta wewnętrznej kontroli jakości technologicznej pracy oczyszczalni. Rolą eksperta będzie także dopilnowanie, by w procesach technologicznych rozbudowanej i zmodernizowanej oczyszczalni oraz w procesach monitoringu sieci i kontroli dostawców, uwzględnić możliwości eliminowania podobnych i innych potencjalnych zagrożeń. Będziemy także kontynuować rozmowy i ustalenia techniczne z firmami, w celu skoordynowania zabezpieczeń zarówno po stronie oczyszczalni jak i dostawców ścieków.