2014 ranking dziesięciolecia samorządów Rzeczpospolitej

Gmina Dobczyce laureatem rankingu dziesięciolecia samorządów Rzeczpospolitej

Gmina Dobczyce została laureatem jubileuszowego rankingu samorządów Rzeczpospolitej. Zajęła 4 miejsce w zestawieniu najlepszy Samorząd X-lecia Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2005-2014 w kategorii gmin miejsko-wiejskich i miejskich.

W prestiżowym rankingu brano pod uwagę sześć najlepszych pozycji uzyskanych przez dany samorząd w rankingach w ostatnim dziesięcioleciu. Gmina Dobczyce przez lata sukcesywnie pięła się w górę. W 2008 i 2009 r. uzyskała 13 pozycję, w 2010 r. awansowała już na pozycję 6. Lata 2011 i 2012, to ogromny sukces dla gminy Dobczyce, która osiągnęła w rankingu  wysokie 3 miejsce. W 2013 roku uplasowała się na 14 miejscu a w 2014 roku 16. Przy ocenie kapituła rankingu brała pod uwagę, czy samorząd wspiera lokalną przedsiębiorczość, w jaki sposób walczy z bezrobociem, czy jak współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Przyglądano się, na ile skuteczne są jego inwestycje, jakie są osiągnięcia w zakresie edukacji, czy sprawnej obsługi klienta. Fakt, że gmina Dobczyce od lat utrzymuje się wysoko w rankingu świadczy o tym, że jest efektywnie zarządzana i konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju.

Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że na czele 13 gmin - finalistów rankingu dziesięciolecia (na 15 wyłonionych finalistów w trzech kategoriach) stoją reprezentanci, którzy co najmniej trzecią kadencję sprawują funkcję prezydenta, burmistrza, czy wójta, wśród nich również Marcin Pawlak – burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce. Okazuje się, że wieloletnie przywództwo (5 kadencji burmistrza z czteroletnią przerwą na pracę w Zarządzie Województwa Małopolskiego) daje dobre rezultaty i pozwala na konsekwentną realizację przyjętej strategii. Dzięki dalekiej perspektywie,  prowadząc racjonalną politykę,  można wiele osiągnąć, czego przykładem są liczne inwestycje.

-  Wysoka pozycja w rankingu to powód do dumy, ale też satysfakcji, że przyjęta i realizowana przez nie strategia się sprawdza. Te samorządy, które zajmują premiowane punktami pozycja mogą się pochwalić sukcesem. Te, które wypadają z grona najlepszych wiedzą, w jakim kierunku powinni iść ich działania, by doprowadziły do poprawymówił dla „Rzeczpospolitej” Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły rankingu samorządów.

Prestiżowe wyróżnienie dla Dobczyc w rankingu Rzeczpospolitej, to nie jedyne, które otrzymała nasza gmina w ostatnim czasie. W czerwcu Gmina Dobczyce została laureatem ogólnopolskiego konkursu Teraz Polska w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Wygrała starcie z 14 gminami nominowanymi do Konkursu z całej Polski, uzyskując spośród nich najwyższą punktację. Uzyskanie Godła „Teraz Polska” świadczy o gospodarności oraz jest gwarantem solidności i wzorowej pracy urzędu.

Kolejnym sukcesem gminy Dobczyce jest I miejsce w Koronach Małopolski - plebiscycie miast organizowanym przez Gazetę Krakowską. Kryteriami oceny były wyniki głosowania SMS-owego i internetowego czytelników gazety, oceny kapituły, która poddawała analizie ankiety wypełnione przez poszczególne miasta i zgłoszone projekty, które zostały zrealizowane dzięki środkom z funduszy europejskich. W kategorii gminy od 15 – 30 tys. mieszkańców, według kapituły oraz mieszkańców, najlepiej się rozwinęły w ostatnich czterech latach właśnie Dobczyce.

Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Marcin Pawlak został również liderem liczącego się rankingu Samorządowy Menedżer Regionu 2013. Znalazł się pośród trzech samorządowców wyróżnionych w Małopolsce - burmistrzów Niepołomic i Myślenic.  W plebiscycie tym oceniane było dobre zarządzanie finansami gminy, efektywne pozyskiwanie zewnętrznych funduszy, inwestowanie w ochronę środowiska (kanalizacja, utrzymanie czystości) oraz efektywne budowanie aktywności społecznej.

2014 ranking dziesięciolecia samorządów Rzeczpospolitej